Powered By Blogger

poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Sweet


Najczęstsze choroby i dolegliwości Bolończyka

Jedną z częstszych przypadłości pośród psów, jakimi są Bolończyki są  choroby uszu spowodowane ich niedostateczną wentylacją, wynikającą ze zbyt długiej sierści znajdującej się na głowie tych psów.
Trzeba, zatem zwrócić uwagę na staranne czyszczenie uszu naszego czworonożnego przyjaciela zwłaszcza po powrocie ze spaceru. W związku z jego sierścią należy także w szczególny sposób zadbać o oczy psa, do których to mogą wkradać się niesforne kosmyki powodując podrażnienie gałki ocznej. Czasami mogą pojawić się wycieki z oczu, uwidocznione szczególnie mocno w wewnętrznym kąciku oka. Wskazane jest czasowe przemywanie oczu naszego małego pupila. Z rzadka może pojawić się także występowanie problemów skórnych pośród psów tej rasy, mogą być podatne na reakcje alergiczne objawiające się kichaniem. Bolończyk inna nazwa Bichon boloński, powinien mieć oczy duże i okrągłe, bardzo ciemne, wargi i powieki też, no i ten czarny nos jak węgielek. Skóra najciemniejsza i opuszki łap muszą być czarne.

Pole widzenia u psa...

Pierwsza sprawa jest taka: pies jest od człowieka niższy (zazwyczaj). Aby zrozumieć jak pies widzi, trzeba ukucnąć, ewentualnie położyć się na ziemi (w przypadku yorków). Wysokość na jakiej znajduje się narząd wzroku, zmienia znacznie obszar jaki możemy dostrzec.
Różnica między tym co widzi york (20 cm nad ziemią) i człowiek (170cm)
Różnica między tym co widzi york (20 cm nad ziemią) i człowiek (170cm)
Drugą rzeczą jest obszar jaki jesteśmy w stanie objąć wzrokiem bez poruszania głową. Pole widzenia człowieka obejmuje ok 180°, z czego 140° to obszar widzenia obuocznego. U psa odpowiednio: 250° i 30°-60° (w zależności od rasy). Z faktu, że pies ma duże pole widzenia,wynika to,że biegnie przed nami, wystarczy, iż nieznacznie skręci głowę i ma nas znów w zasięgu wzroku.

Jakie kolory widzi pies



Co za tym wszystkim idzie, wzrok psa jest podobny do wzroku daltonisty, który nie odróżnia czerwonego od zielonego.
Naukowa teoria mówi, że:
  • od czerwonego, poprzez żółty, do zielonego psy widzą kolor żółty,
  • niebieskozielony widzą jako bezbarwny ewentualnie biały lub w odcieniach szarości,
  • kolor niebieskofioletowy widzą jak niebieski,
czyli generalnie psy widzą świat na żółto i niebiesko (taka piosenka była, nie?) plus szarości.
Mówiąc o psim wzroku nie można zapomnieć, że w procesie widzenia bierze udział nie tylko sama gałka oczna. Dochodzą do tego nerwy oraz, co bardzo istotne, mózg. Dlatego prawdopodobnie nigdy do końca nie uda się zbadać tego, jak tak naprawdę widzi pies.

piątek, 5 kwietnia 2013

Konkurs..

Organizuję konkurs ,,Piesek" przysyłajcie zdjęcia waszych piesków  na  e-mail batzuza987@gmail.com nieważne czy to owczarek niemiecki czy york. Napiszcie ile ma lat i jak się wabi. Jeśli macie jakieś pytania napiszcie w komentarzach. : D Najlepszy piesek trafi na bloga czekam do 15 kwietnia.

Czesanie bolończyka...

Bolończyka powinno się czesać  codziennie. Jeśli chodzicie do pracy i nie macie czasu żeby czesać pieska to wystarczy 2-3 razy w tygodniu.

środa, 3 kwietnia 2013

Szata i umaszczenie

Włos jest dość sztywny, miękki w dotyku i długi podobnie jak u Biszona kędzierzawego (Bichon frise). Bolończyk występuję tylko w kolorze białym. W okresie szczenięctwa dopuszczalne jest kremowe zabarwienie uszu, schodzą one zazwyczaj do roku życia. Odmiany barwne nazwane zostały (zwietnaja bolonka) bolonką cwietną/kolorową. Są rasą odrębną, nie uznaną przez FCI.

Zachowanie i charakter BOLOŃCZYKA=-


- łagodny
- wesoły
- inteligentny
- ruchliwy
- piesek lubiący dzieci

Waga, wzrost bolończyka


MinimumMaksimum
Wzrost Psa: 27 cm30 cm
Wzrost Suki: 25 cm28 cm
Waga psa: 2.5 kg4.0 kg
Waga suki:2.5 kg2.5 kg
Wiek: 915

Urodzinki LIli

Lili urodziła się 27 stycznia.

Lili się boi....

Niedawno pojechaliśmy do cioci. Niestety musieliśmy zostawić Lili w domku. Byliśmy tam nawet długo.  Gdy wróciliśmy Lili się cała trzęsła w nocy chyba się na nas obraziła. Ale rano merdała ogonkiem i było wszystko dobrze.

czwartek, 28 marca 2013

Szkolenie oparte na nagrodzeniu....

Szczeniak szubko nauczy się, że pewne rzeczy, które robi, zyskują twoją aprobatę, a  jej nieodłącznym elementem jest nagroda. Nagroda sprawia psu przyjemność, więc będzie  z upodobaniem powtarzał czynności, których od niego wymagasz. Aby nauczyć psa niektórych zachowań, używaj gestów na równi z komendami na głos.

Nagrody ☼

Podczas szkolenia powinieneś mieć nad psem kontrolę . Musisz zdobyć na cierpliwość, czego od niego chcesz .  Nauka polega przede wszystkim  na powtarzaniu i jest procesem *żmudnym . Pamiętaj, aby każdą właściwościowe szczeniaka nagradzać pochwałą i ulubionym przysmakiem, ponieważ, jak dowodzą badania naukowe,szkolenie oparte na nagradzaniu jest najbardziej efektywne. Doskonałą nagrodą są kawałki mięsa lub sera, a także specjalne smakołyki dla psów ,które można kupić w sklepach zoologicznych.Szkoląc psa,unikaj kar !!  klapsy i krzyki spowodują , że pies  stanie się nerwowy , niepewny i agresywny .Co może doprowadzić do jego problemów z zachowaniem w przyszłości .


*wymagający wiele monotonnej pracy,nudna praca, ciężka praca.

poniedziałek, 25 marca 2013

Szkolenie oparte na nagrodzaniu...

Szczeniak szybko nauczy się, że pewne rzeczy które robi zyskują twoją aprobatę a jej nie od łącznym elementem jest nagroda . Nagroda sprawia psu przyjemność, więc będzie powtarzał czynności, których od niego wymagasz. Aby nauczyć psa niektórych zachowań, używaj gestów razem z komendom.

Imiona dla suk.....

Raksa Rama Rebeka Roma Reni Rida Rita Rokita Rosa Ruda Ruti

Saba Sabi Saga Sake Sami Samba Santa Sara Sawa Selma Sepi Shella Simba Sisi Sonia Sowa Suma Suza Suzi Szelma Szanti Shira

Tajga Tara Taura Teba Tekila Tekla Tessa teta Tina Tilli Tita Tola Topsi Tora Tosia Triksi Tunia

Umbra Uma Unia Urka Uza

Wega Wena Wera Westa Wiola Wiki

Xara (Ksara) Xenna (Ksenna)

Yaga Yakima Yenna Yoko Yuka

Zadra Zara Zebra Zelda Zula Zuza Zyta

sobota, 23 marca 2013

Karmienie szczeniaka

Hodowca powinien dostarczyć ci wskazówek dietetycznych wraz z próbkami jedzenia, którym szczeniak był karmiony gdy odzwyczajano go od mleka matki. Żeby uniknąć jakichkolwiek problemów, powinieneś ściśle przestrzegać zalecanej przez hodowcę diety.

Legowisko Lili.......

To jest posłanie Lili :]

Szczotka dla bolończyka

Szczotka powinna mieć sztywne końcówki.                                                                                                                                                                                                                                                  

Drugi dzień....

Lili kocha się bawić zabawkami. Od razu na drugi dzień suczka była bardzo grzeczna. Bawiła się zabawkami i gryzła co popadnie.

Jaki jest bolończyk....

Ten niewielki przedsiębiorczy piesek jest wesoły, mądry, niebywale sympatyczny. Bolończyk jest ruchliwy, nie ślamazarny, energiczny i pełen radości. Ciekawski i przedsiębiorczy. To nie jest „psia gapa”. Bardzo przywiązuje się do właściciela i domu – miejsca pobytu. Jest pojętny i posłuszny. Ten pewny siebie piesek łatwo kojarzy sobie miejsca i sytuacje, które wydaje się zapamiętywać. W swoim otoczeniu szybko czuje się pewnie. Miły piesek dla rodziny z dziećmi. Te ostatnie jednak muszą wiedzieć, że to nie pluszak i np. dać spokój pieskowi kiedy odpoczywa czy śpi. Rodzaj włosa nie stwarza zagrożenia alergicznego. Jego sierść wymaga starannej pielęgnacji. Jest skory do zabawy. Uwielbia pieszczoty. Nie lubi samotności. Pozostawiony sam może skomlić, popłakiwać. Lubi spać w pobliżu właściciela. Ostrożnie należy postępować z różnymi przywilejami. Bolończyk bardzo szybko je „kupi”.

Jeżeli pozwolić mu np. na przebywanie w łóżku – będzie się domagał tego. Później trudno go odzwyczaić.

Jedzenie. Jak to zwykle bywa z psami, mogą zaistnieć osobnicze zachowania, nasz bohater np. potrafi grymasić. Niezależnie od tego lubi podjadać.

Spacer – 15 do 20 minut w zupełności mu wystarcza. Nie jest to „maratończyk”.

           Niżej zamieszczony standard zawiera informacje, że maść bolończyka jest czysto biała. Otóż czas weryfikuje różne założenia standardów rasowych psów. Podobnie jest z bolończykami, które obecnie występują również w wersji kolorowej. Dlatego proszę nie zdziwić się jeżeli na wystawie psów pojawi się kolorowy bolończyk.

Pierwszy dzień w domu.....

Kiedy pierwszy raz dostałam mojego bolończyka byłam bardzo ucieszona. Postawiłam ją na podłogę wyjęłam miseczki nasypałam karmy i wody. Postanowiłam ją nazwać Lili. Suczka jest bardzo mięciutka. Bawi się wszystkim bardzo śmiesznie.